Wykonywanie lotów modelami RC w parku modelarskim „Skrzydlaty Racibórz”
Współrzędne parku modelarskiego : 50.080684, 18.236353
Współrzędne pikniku modelarskiego : 50.094133, 18.255125
Zapraszamy wszystkich do wspólnych lotów!
Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przeczytania, zaakceptowania i przestrzegania regulaminu lotniska.
Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z konieczności jego przestrzegania!
Regulamin Parku Modelarskiego RC
Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z wygrodzonego płaskiego terenu położonego na terenie Parku Modelarskiego RC (zwanym dalej lotniskiem) przeznaczonego do uprawiania sportów modelarskich RC.
Definicje:
- Park Modelarski RC– lotnisko modelarskie, miejsce startu i lądowań modeli.
- Użytkownik lotniska– osoba która zapoznała się z regulaminem i zobowiązuje się przestrzegać zawarte zapisy.
- Modelarz pilot– użytkownik lotniska lub jego gość, przygotowujący się do lotu lub wykonujący lot.
- Pomocnik– osoba pomagająca pilotowi w ustaleniu położenia innych modeli w strefie lotów, zwracająca uwagę na zagrożenia oraz pomagająca przy uruchomieniu modelu
- Widz– osoba pozostająca na terenie lotniska, nie wykonująca lotów i nie posługująca się nadajnikiem modelarskim
- Strefa– wyznaczona przestrzeń do ruchu modelarskiego,
- Nadajnik– urządzenie generujące sygnał radiowy.
Wstęp:
- Administratorem Parku Modelarskiego RC jest Raciborskie Stowarzyszenie Lotnicze „Skrzydlaty Racibórz” i posiada wszelkie prawa do ustanawiania zasad korzystania z terenu i może modyfikować niniejszy regulamin wraz z jego rozwojem.
- Park Modelarski RC jest przedsięwzięciem społecznym w ramach budżetu obywatelskiego miasta Racibórz i nie służy działalności zarobkowej.
- Park Modelarski RC przeznaczone jest do:
- wykonywania lotów treningowych i rekreacyjnych modelami latającymi,
- rozgrywania zawodów modelarskich,
- rozgrywania zawodów Pucharu Polski lub Mistrzostw Polski
- Dopuszczonymi do korzystania z lotniska modelarskiego są tylko członkowie stowarzyszenia oraz ich goście.
- Jako gości określa się każdą osobę zaproszoną przez członków stowarzyszenia, korzystającą
z lotniska modelarskiego w celu wykonywania lotów, nauki manewrów, obserwowania jako widz lub wykonywania prac na rzecz stowarzyszenia. - Osoby nie zaproszone przez innego członka stowarzyszenia nie są gośćmi w rozumieniu tego regulaminu i nie mogą przebywać w czasie lotów modelarskich na terenie lotniska modelarskiego.
- Każdy obecny na lotnisku członek stowarzyszenia ma obowiązek zwrócić takim osobom uwagę na ten fakt i poprosić o opuszczenie terenu lotniska.
- Osoby zapraszające i będące gośćmi zobowiązane są do wcześniejszego zapoznania się
z regulaminem lotniska modelarskiego i przestrzegania go. Osoby zapraszające mają obowiązek nadzoru zaproszonych gości nad przestrzeganiem postanowień niniejszego regulamin.
Zasady bezpieczeństwo – ogólne:
- Obowiązkiem modelarza jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej obejmującego ewentualne szkody wynikłe z faktu pilotażu modeli RC.
- W przypadku korzystania z lotniska modelarskiego przez więcej niż 1 osobę, pierwsza, która przybyła na lotnisko i będąca jednocześnie członkiem stowarzyszenia „Skrzydlaty Racibórz” zobowiązana jest do pełnienia obowiązków kierowania lotami i prowadzenia obserwacji zdarzeń w przestrzeni powietrznej oraz informowania modelarza wykonującego w tym czasie lot
o wszelkich ważnych dla bezpieczeństwa zdarzeniach, manewrach itp. - Każdy modelarz ma obowiązek w sposób przemyślany wykonywać loty i czynności potencjalnie niebezpieczne dla otoczenia.
- Samochody mogą parkować tylko w wyznaczonych do tego miejscach poza pasem lądowiska.
- Ruch pieszy po pasie lądowiska może odbywać się tylko jego obrzeżami i to z zachowaniem szczególnej ostrożności.
- Zabrania się gier, zabaw i uprawiania innego sportu niż modelarskiego RC na terenie lotniska modelarskiego.
- Zabrania się pozostawiania bez opieki na lotnisku modelarskim dzieci i zwierząt domowych.
Za dokonane przez nich szkody odpowiadają prawnie i materialnie rodzice, opiekunowie lub właściciele zwierząt. - Każdy użytkownik lotniska zobowiązany jest zabierać swoje śmieci z lotniska.
- Podczas prac związanych z pielęgnacją lądowiska np. koszenie trawy zabrania się wykonywania jakichkolwiek lotów.
- Podczas organizowania przez stowarzyszenie oficjalnych zawodów i imprez zabrania się wykonywania jakichkolwiek lotów bez uzgodnienia z organizatorem.
- Podczas organizowania oficjalnych zawodów obowiązuje regulamin FAI.
- Osoby zakłócające porządek na lotnisku, nie przestrzegające regulaminu lotniska i nie zwracające uwagi na polecenia osoby pełniącej obowiązki kierownika lotów będą z niego usuwane natychmiast i zawieszone w prawach członka stowarzyszenia.
- Zabrania się pilotowania modeli pod wpływem alkoholu, narkotyków, leków i innych substancji upośledzających zdolności psychomotoryczne organizmu.
- Warunkiem korzystania z lotniska modelarskiego jest:
- opłacenie składki członkowskiej,
- okazanie ważnej polisy OC dotyczącej uprawiania sportów modelarskich,
- rejestracja jako operator w rejestrze operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych ULC i kwalifikacje A1/A3,
- minimalny wiek pilota 18 lat lub poniżej 18 lat pod nadzorem osoby pełnoletniej,
- potwierdzenie podpisem znajomość „Regulaminu korzystania parku modelarskiego”
Zasady wykonywania lotów:
- Właściciel modelu odpowiada za swój model i nadajnik w rozumieniu kodeksu cywilnego.
- Podczas wykonywania lotów, modelarz zobowiązany jest do zapoznania się z prawami
i przepisami zawartymi w ustawie o Prawie lotniczym i na bieżąco śledzić wchodzące zmiany. - Pilot ma obowiązek przed lotem zapoznać się z warunkami obowiązującymi w danej strefie struktury przestrzeni powietrznej utworzonej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, jeśli taka obowiązuje
w przestrzeni nad lotniskiem i bezwzględnie stosować się do jej ograniczeń. - Bezwzględnie zabrania się wykonywania lotów modelami nad Zakładem Poprawczym
i Schroniskiem dla Nieletnich. Zakaz dotyczy także fotografowania obiektu rejestrowania obrazu nad nim. - Władze stowarzyszenia, mają prawo zakazać lotów modelarzowi – uczniowi, modelarzowi lub jego gościom, gdy stwarza on jakiekolwiek zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia innych użytkowników lotniska lub jego bliskiego otoczenia.
- Miejsce serwisowe modelarza powinno znajdować się jak najbliżej krawędzi pasa startowego,
a najlepiej poza nim. Położenie tego miejsca musi uwzględniać kierunek startów i lądowań modeli tak, aby nie zagrażało bezpieczeństwu obecnych osób, bezpiecznemu wykonywaniu manewrów
i samemu modelarzowi. - Piloci modeli zajmują miejsca jak najbliżej krawędzi pasa lotniska modelarskiego i po tej samej stronie pasa lądowiska. Piloci powinni stać w takiej odległości od siebie by mogli informować się bez przeszkód o zaistniałych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu lotów.
- Przed startem należy obowiązkowo sprawdzić poprawność działania wszystkich mechanizmów modelu.
- Start należy wykonać w sposób bezpieczny i nie stwarzający zagrożenia dla osób postronnych.
- Zabrania się latania ponad widzami, miejscami serwisowymi, zaparkowanymi samochodami.
- Zabrania się lotów nad zabudowaniami sąsiadującymi z lotniskiem modelarskim.
- Modelarz ma obowiązek wykonania testu zasięgu radia przed rozpoczęciem wykonywania lotów.
- Loty modelami wykonywane są pojedynczo w/g ustalonej kolejki lotów. Dopuszcza się wykonywanie lotów zespołowych, wymaga to jednak wcześniejszego uzgodnienia lotu między pilotami wykonującymi loty zespołowe.
- Nie dopuszcza się do lotów modeli niesprawnych technicznie tj. z niesprawną aparaturą RC, złym wyważeniem, uszkodzeniami konstrukcji modelu uniemożliwiający poprawny i bezpieczny lot itp.
- Modelarz ma obowiązek wykonać lot bezpiecznie, nie narażając życia, zdrowia i majątku innych modelarzy i osób postronnych.
- Podejście do lądowania i samo lądowanie należy przeprowadzić w sposób bezpieczny, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ludzi, pojazdy i przeszkody terenowe.
- Piloci zobowiązani są do zgłaszania czynności takich jak: start, lądowanie, lądowanie awaryjne, brak kontroli nad modelem.
- Dopuszczalne są loty modelami FPV tylko w strefie lotów do wysokości 50m AGL i odległości 500m.
- Przed wykonaniem lotu FPV z użyciem systemu analogowego przesyłania obrazu należy sprawdzić jakość transmisji oraz uzgodnić kanał nadawania. Zabrania się wykonywania lotów bez wcześniejszego uzgodnienia lotu z innymi modelarzami będącymi na lotnisku.
- W przypadku lotów z systemami umożliwiającymi lot autonomiczny, należy przed startem sprawdzić poprawność wskazań czujników oraz pozycjonowania modelu (odczekać, aż system GPS będzie widział odpowiednią ilość satelit i zapisze punkt startowy modelu).
- Przed wykonaniem lotu należy sprawdzić aktualne warunki atmosferyczne jak siłę i kierunek wiatru oraz widzialność. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpiecznie wykonanie lotu, należy przerwać procedurę startu lub wylądować jeśli model jest już w powietrzu.
Strefa lotów w parku modelarskim oraz na miejscu pikniku modelarskiego :
- Latanie poza wyznaczoną w regulaminie strefą lotu jest niedopuszczalne.
- Modelarz uczeń może brać udział w lotach na terenie lotniska modelarskiego tylko pod nadzorem instruktora w systemie TRENER-UCZEŃ i tylko w obecności innych modelarzy.
- Nowi członkowie zobowiązani są do wykonania lotu dopuszczającego w obecności doświadczonego modelarza. Wykonywanie lotów bez wykonania lotu dopuszczającego może skutkować nawet całkowitym zakazem lotów na czas określony.
Operacje z użyciem systemów bezzałogowych statków powietrznych wykonywane w ramach stowarzyszenia modelarstwa:
- Piloci bezzałogowych statków powietrznych wykonujący operacje w ramach stowarzyszeń modelarstwa lotniczego są informowani o warunkach i ograniczeniach określonych w zezwoleniu wydanym przez właściwy organ;
- Pilotów bezzałogowych statków powietrznych wykonujących operacje w ramach stowarzyszeń modelarstwa lotniczego wspiera się w osiąganiu minimalnego poziomu kompetencji wymaganych do obsługi bezzałogowego systemu powietrznego w bezpieczny sposób oraz zgodnie z warunkami
i ograniczeniami określonymi w zezwoleniu; - Stowarzyszenie modelarstwa lotniczego podejmuje odpowiednie działania w przypadku uzyskania informacji, że pilot bezzałogowego statku powietrznego wykonujący operacje
w ramach stowarzyszenia nie spełnia warunków i nie przestrzega ograniczeń określonych
w zezwoleniu oraz, w razie konieczności, informuje o tym właściwy organ; - Stowarzyszenie modelarstwa lotniczego udostępnia, na wniosek właściwego organu, dokumentację wymaganą do celów nadzoru i monitorowania.
Przepisy końcowe:
- Zarząd Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności za czyny i ich skutki, osób fizycznych
i prawnych, które będą użytkować lotnisko modelarskie bezprawnie lub w sposób niezgodny
z niniejszym regulaminem. - Zarząd Stowarzyszenia zastrzega sobie prawo do wydawania decyzji w sprawie zakazu wykonywania lotów przez poszczególnych modelarzy. Będzie to podyktowane bezpieczeństwem i zachowaniem porządku na terenie lotniska modelarskiego.
- Za szkody na ciele i mieniu odpowiada tylko sprawca zdarzenia. Sprawcą jest osoba lub ich grupa, która w wyniku: zlekceważenia niekorzystnych warunków atmosferycznych, przypadkowej awarii sprzętu RC lub nieumiejętnego posługiwania się nim, nie przestrzegania regulaminu lotniska modelarskiego, zarządzeń władz stowarzyszenia lub innych przepisów i praw obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, spowodowała szkodę.
- W przypadku osób kilkakrotnie naruszających regulamin lotniska modelarskiego
i bezpieczeństwo wykonywania lotów Zarząd Stowarzyszenia zastrzega sobie możliwość wykluczenie z grona członków ze skutkiem natychmiastowym. - Koszty utrzymania lotniska modelarskiego ponosi stowarzyszenie.
- Osoby, które nie podpiszą powyższego regulaminu nie będą dopuszczone do lotów modelarskich na terenie lotniska modelarskim.
- Sprawca wypadku, kraksy lub szkody, w wyniku którego uszczerbku doznały osoby trzecie ma niezwłoczny obowiązek powiadomić o tym Zarząd Stowarzyszenia.